radaronline.ir

کد خبر: ۱۰۳۸۶۶
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۵-14 December 2014
جاده چالوس در حالی عنوان چهارمین جاده زیبای جهان را یدک می کشد که سایه سنگین بی اعتباری بر رویش افتاده است و دیو کمبود بودجه و اعتبارات ملی و استانی در مقابل این جاده البرزی تمام قد ایستاده در حال عرض اندام است.
البرزنیوز: محور کرج - چالوس در گیر و دار کمبود بودجه و اعتبارات لَنگ می زند و زور اعتبارات استانی هم به پیچ و خم های این محور به عنوان یک محور ملی نمی رسد.

به گزارش مهر، یکی از مهمترین محورهای مواصلاتی کشور، محور کرج – چالوس است، این محور بجز اهمیتی که در بحث اتصال پایتخت و دیگر استان ها به استان های شمالی کشور دارد، دارای ظرفیت های گردشگری فراوانی است که در بسیاری از مواقع از دید مسئولان استانی و کشوری پنهان می ماند. برخی مسئولان اهمیت محور کرج – چالوس را در مرحله نخست مواصلاتی بودن آن می دانند در صورتی که ظرفیت های گردشگری این محور به اندازه مواصلاتی بودنش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

جاده چالوس در حالی عنوان چهارمین جاده زیبای جهان را یدک می کشد که سایه سنگین بی اعتباری بر رویش افتاده است و دیو کمبود بودجه و اعتبارات ملی و استانی در مقابل این جاده البرزی تمام قد ایستاده در حال عرض اندام است.

این محور مهم و حیاتی با دارا بودن طبیعتی چشم نواز و زیبا در گردابی از مشکلات گرفتار آمده است معضلات خاص که ارمغان فصل های مختلف است برای این محور معجونی از مشکلات فراهم کرده است و در این میان کم توجهی و شانه خالی کردن برخی از مسئولان دردی دیگر است.

اعتبارات استانی جوابگوی ایمن سازی محور کرج - چالوس نیست

ریزش سنگ ها و سقوط بهمن در فصل زمستان یکی از معضلات این محور است که اداره کل راه و شهرسازی البرز با آن دست و پنجه نرم می کند، در این خصوص آرمان خاقانی رئیس اداره راه و شهرسازی گچسر با اشاره به مشکلات این محور مهم و شریانی کشور می گوید: اداره کل راه و شهرسازی البرز بیش از توان خود برای جلوگیری از ریزش سنگ ها از کوه در زمان بارندگی و مهار بهمن در زمان بارش برف اعتبار اختصاص داده است.

خاقانی در ادامه از درصد بالای وقوع تصادفات در تونل 5 این محور خبر می دهد و بیان می کند: برای ترمیم آسفالت و لاینینگ تونل 5 نیاز به اعتبار داریم ولی دست اداره کل راه و شهرسازی البرز بسته است.

رئیس اداره راه و شهرسازی البرز با مهم خواندن ایمن سازی محور کرج – چالوس، خاطرنشان می کند: در مواقع بارندگی، ریزش سنگ از کوه و موقع بارش برف احتمال سقوط بهمن، رانندگان عبوری از این محور را تهدید می کند برای نصب بهمن گیر و مهار ریزش سنگ ها در این محور نیاز به اعتبارات کلانی است که از حوزه اعتبارات استانی خارج است.

همکاری نهادها و ادارت مختلف زمینه ایمنی در محور چالوس را فراهم می کند

خاقانی در پاسخ به این پرسش که چرا مدتی است روشنایی محور از حدفاصل تونل 5 تا هتل واریان با مشکل مواجه است، و آیا بحث روشنایی این محور جزو وظایف ذاتی اداره کل راه و شهرسازی البرز است یا خیر؟ اضافه می کند: تامین روشنایی محور بر عهده اداره راه و شهرسازی است ولی داستان دو دو تا چهارتا مطرح است و کمبود اعتبارات مرمت و بهسازی این محور را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

وی یادآور می شود: همکاری بین نهادها و ادارت مختلف زمینه تحول و ایمنی در این محور را فراهم می کند و مادامی که هر نهادی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند شاهد ازدیاد مشکلات این جاده هستیم.

این مسئول اذعان می دارد: با وجود اینکه ماشین آلات راهداری برای تعمیر و مرمت آسفالت و غیره با مجوز شروع به کار می کنند ولی پلیس راه ماشین آلات آسفالت و یا تعمیرات روشنایی را متوقف می کند و بسیاری از عملیات های بهسازی محور ناتمام می ماند.

خاقانی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا تا به حال این محور به علت ریزش سنگ و یا سقوط بهمن مسدود شده است یا خیر؟ می گوید: 4 اکیپ راهداری با ماشین آلات مجهز در 24 ساعت شبانه روز در حال عملیات برف روبی و جمع آوری سنگ ریزه ها هستند و تا کنون برای یک دقیقه هم این محور مسدود نشده است.

تغییر فصل تاثیر مستقیمی در کاهش سفر گردشگران دارد

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا شروع فصل سرما در کاهش و یا افزایش گردشگران این محور تاثیری می گذارد یا خیر؟ می افزاید: شروع فصل سرما و بارندگی و بارش برف میزان حضور گردشگران در این محور را کاهش می دهد چرا که بسیاری از هموطنان ترجیح می دهند در فصل سرد مسافرت نکنند.

اداره کل راه و شهرسازی البرز به عنوان متولی برطرف کردن مشکلات فنی این محور گرفتار درد بی اعتباری است، اداره میراث فرهنگی البرز به عنوان متولی توسعه گردشگری این محور نیز حرفهایی برای گفتن دارد.

احمد ترکاشوند معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی البرز نیز در گفتگو با مهر اظهار می دارد: محور کرج – چالوس دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است در این محور روستاهای با هدف گردشگری وجود دارد که برای بسیاری از هم وطنان شناخته شده هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شروع فصل سرما تاثیری در کاهش و یا افزایش گردشگران این محور دارد یا خیر؟ می گوید: شروع فصل زمستان الزاما به معنی کاهش حضور گردشگران در این محور نیست چرا که وجود دو پیست اسکی دیزین و خور در این محور باعث شده است که گردشگران خاصی در فصل زمستان این محور را برای تجربه ورزش های زمستانی انتخاب کنند.

ترکاشوند ادامه می دهد: اگر وجود این دو پست اسکی را نادیده بگیریم، می توان گفت به طور طبیعی تغییر فصل و هوای سرد تاثیر مستقیمی در کاهش سفر گردشگران این محور دارد.

تامین آب شرب در محور کرج - چالوس فضای این محور را امنیتی کرده است

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی البرز تاکید می کند: عامل اصلی سفر در فصل های تابستان و بهار اوقات فراغتی است که برای هموطنان ایجاد می شود ولی فصل زمستان نیز گردشگران خاص خود را دارد و محور کرج – چالوس در فصل زمستان نیز جاذبه های فراوانی دارد.

این مسئول ازمحور کرج – چالوس با عنوان یک محور ملی یاد می کند و یادآور می شود: به خاطر تامین آب شرب استان البرز و تهران فضای این محور به سمت امنیتی شدن پیش رفته است و تشریح درست یا غلط بودن این وضعیت میسر نیست.

محور کرج – کندوان – چالوس یکی از پر تردد ترین محورهای مواصلاتی کشور است ولی متاسفانه در این محور از وجود مرکز اقامتی برای استفاده گردشگران خبری نیست، ترکاشوند در این زمینه نیز اذعان می دارد: در این محور در بخش زمین و آب با مشکلات اساسی مواجه هستیم و اختلاف نظرهای با اداره کل راه و شهرسازی نیز وجود دارد، ضوابط و نظرات غیر کارشناسانه باعث ساخت و سازهایی شده است که حریم رودخانه و جاذبه های گردشگری را نادیده گرفته است.

این مسئول اظهار می دارد: برای ساختن مراکز اقامتی باید به تکنولوژی روز توجه ویژه ای شود چرا که اگر این مهم مورد توجه قرار نگیرد محیط زیست با خطری جدی مواجه می شود. باید لزوما برای مراکز اقامتی تصفیه خانه و سیستم دفع فاضلاب با تکنولوژی مدرن ساخته شود.

ترکاشوند در پاسخ به این پرسش که آیا اداره کل میراث فرهنگی برای توسعه گردشگری این محور برنامه ای دارد یا خیر؟ خاطرنشان می کند: اگر طرح جامع گردشگری تصویب شود و به مرحله اجرا در آید بسیاری از مشکلات حوزه گردشگری محور کرج – چالوس برطرف خواهد شد ولی متاسفانه کمبود اعتبارات توسعه گردشگری استان البرز را تحت الشعاع قرار داده است.

کمبود اعتبارات زیرساخت های توسعه در البرز را نشانه گرفته است

وی از مشکلات و ممنوعیت های قانونی یاد می کند و اذعان می دارد: برای اینکه محور کرج – چالوس به اندازه ای که مواصلاتی بودنش اهمیت دارد جاذبه های گردشگری اش نیز اهمیت پیدا کند، باید بسیاری از ممنوعیت های قانونی از میان برداشته شود در این صورت ما شاهد شکوفایی ظرفیت های گردشگری این محور خواهیم بود.

ترکاشوند در پایان می گوید: اداره کل میراث فرهنگی البرز درصدد است که پایگاههای اطلاع رسانی گردشگری در این محور برپا کند که این مهم به نوبه خود به بحث جذب گردشگر و توسعه گردشگری این محور کمک می کند.

در ادامه باید گفت؛ اداره کل میراث فرهنگی البرز نیز به عنوان متولی توسعه گردشگری محور کرج – کندوان – چالوس با داستان تلخ بی اعتباری رو به رو است و گویا این کمبود بودجه و عدم وجود اعتبارات کافی مانند موریانه زیرساخت های این استان نوپا را مورد حمله قرار داده است.

اما در این میان رئیس شورای شهر آسارا بزرگترین مشکل محور چالوس را در حوزه جذب گردشگر عدم وجود مراکز اقامتی و پذیرایی برای مسافران عنوان می کند و می گوید: از کرج تا چالوس هتل و یا مرکز اقامتی وجود ندارد به همین علت نباید انتظار داشته باشیم که صنعت گردشگری بتواند به رفع مشکلات این محور مواصلاتی مهم کمک کند.

عباس آسرایی با اشاره به جلسات پی در پی با اداره کل میراث فرهنگی البرز، می افزاید: برای ساخت هتل و یا مراکز اقامتی زمین های جانمایی شده است ولی اداره میراث البرز به علت کمبود اعتبارات کاری از پیش نمی برد.

هدفمند کردن سیستم فاضلاب ها در محور کرج - چالوس نیازمند اعتبار ملی است

آسرایی خاطرنشان می کند: برای هر اقدامی در محور کرج – چالوس باید با بسیاری از نهادها و ادارات هماهنگ شویم که این به نوبه خود مشکلی بر مشکلات این محور افزوده است.

این مسئول ادامه می دهد: هر نهاد و دستگاهی برای ساخت و ساز در این محور نقطه نظراتی دارد برای نمونه اداره منابع طبیعی مدعی است که باید 15 متر حریم رودخانه را حفظ کنید به این علت برخی از زمین ها واجد شرایط ساخت و ساز برای احداث هتل نیستند.

آسرایی بیان می کند: حریم جاده اصلی 22 متر و نیم است ولی هر کدام از ادارات و نهادها حتی اگر 10 متر برای حفظ حریم اعلام کنند می شود 100 متر و عملا در این محور نمی توانیم هتل و یا مرکز اقامتی بسازیم.

وی احداث فاضلاب و تصفیه خانه را از الزامات این محور می داند و اذعان می دارد: هدفمند کردن فاضلاب ها طرحی است که باید اجرا شود و در حال حاضر در روستای حسنکدر، آسارا و منطقه پورکان این طرح اجرا شده است.

آسرایی در پایان اظهار می دارد: برای حفاظت از محیط زیست باید همه روستاهای این محور به سیستم تصفیه خانه فاضلاب مجهز شوند که این بحث از حوزه اعتبارات استانی خارج است و باید برای اجرای چنین طرحی اعتبارات ملی جذب شود.

در پایان نکته مهم این است که؛ محور کرج – چالوس یک محور ملی به شمار می رود، و اعتبارات استانی برای رفع کردن مشکلات فنی و گردشگری این محور جوابگو نیست. دولتمردان و نمایندگان مردم کرج در مجلس شورای اسلامی باید با تلاش بیشتر درصدد جذب اعتبارات ملی بر آیند، در غیر این صورت باید فقط در پشت تریبون ها شاهد حل معضل ترافیک و یا توسعه گردشگری و نصب بهمن گیر در محور ملی کرج - چالوس باشیم.

.....................

گزارش: ساره نوری

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: