radaronline.ir

کد خبر: ۱۰۴۱۸۹
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۴-28 December 2014
زخمهای حوزه بهداشت و درمان در حالی بر پیکر البرز نشسته است که بیمارستان ها نیز در ارائه خدمات کم فروشی داشته و شهروندان را علاوه بر درد بیماری متحمل رنج سفر برای تامین دارو نیز می کنند.
زخمهای حوزه بهداشت و درمان در حالی بر پیکر البرز نشسته است که بیمارستان ها نیز در ارائه خدمات کم فروشی داشته و شهروندان را علاوه بر درد بیماری متحمل رنج سفر برای تامین دارو نیز می کنند.
به گزارش البرزنيوز به نقل از مهر، وقتی برای گرفتن داروی بیمار به داروخانه بیمارستان وابسته به تامین اجتماعی «البرز» مراجعه می کنیم روی کاغذ تقریبا کوچکی که پشت شیشه داروخانه چسبانده اند نوشته شده « به علت عدم حضور نسخه پیچ داروخانه تعطیل است»

به گفته صاحبان فن «البرز» بزرگترین بیمارستانی است که تا به حال کرج و البرز به خود دیده است. بیمارستانی واقع در شمالی ترین نقطه شهر، به طوری که بعد از بیمارستان دیگر نشانی از آبادی و آبادانی نیست تا چشم کار می کند زمین های خالی و کوه دیده می شود.

موضوع این گزارش عدم رضایت بسیاری از شهروندان نسبت به عملکرد بخش های مختلف این بیمارستان از جمله داروخانه است، تعطیلی گاه و بی گاه داروخانه به علل مختلف بسیاری از شهروندان را با مشکل مواجه کرده است چرا که در صورت تعطیل بودن داروخانه بیمارستان همراه بیمار مجبور است مسیر طولانی را طی کند تا به اولین داوخانه واقع در شهر دسترسی پیدا کند.

در همین خصوص دکتر ابوالفضل آفریده مدیر درمان تامین اجتماعی استان البرز در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه چرا بسیاری از شهروندان از وضعیت عرضه دارو در داروخانه های بیمارستان های دولتی به ویژه بیمارستان البرز به عنوان بیمارستانی که وابسته به سازمان تامین اجتماعی است، ناراضی هستند؟ اظهار می دارد: بیمارانی که به اورژانس مراجعه می کنند و یا در بخشها بستری هستند نیازی به تهیه دارو از داروخانه ندارند و خود بیمارستان داروهای مورد نیاز را در اختیار آنان قرار می دهد ولی بیمارانی که به صورت سرپایی برایشان نسخه پیچیده می شوند باید داروی خود را از داروخانه بیمارستان تهیه کنند حال در این میان ممکن است به هر علتی داروخانه تعطیل باشد.داروخانه های بیمارستانهای دولتی همزمان با ایام تعطیلات، تعطیل هستند

آفریده در ادامه با اشاره به اینکه کمتر زمانی پیش می آید که داروخانه بیمارستان در ساعات کاری تعطیل باشد، تاکید می کند: در هر داروخانه 4 نفر نسخه پیچ حضور دارند که در غیاب یک نفر 3 تن دیگر خدمات را به مردم ارائه کنند.

این مسئول پس از اطلاع مشاهدات عینی ما از تعطیلی داروخانه به علت عدم حضور نسخه پیچ، می گوید: مجوزی که برای ساعات کاری داروخانه ها تعیین شده است تا پایان ساعت 8 شب است و در غیر این صورت داروخانه موظف به عرضه دارو در ساعات دیگر نیست.

آفریده می گوید: شما دقیقا ساعت و تاریخ روزی که داروخانه تعطیل بوده است را اعلام کنید ما رسیدگی خواهیم کرد!

مدیر درمان تامین اجتماعی البرز در پاسخ به این پرسش که دسترسی شهروندان به بیمارستان البرز به علت دوری مسیر با مشکل مواجه است و شهروندان برای تامین داروی خود با مشکل عبور و مرور مواجه هستند، برای این مشکل چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟ خاطرنشان می کند: مجوزی برای فعالیت داروخانه های واقع در بیمارستانهای دولتی برای خارج از ساعات یاد شده و حتی ایام تعطیل نداریم.

آفریده پس از آگاهی از پیام های مردم نسبت به مشکلات حوزه بهداشت و درمان، بیان می کند: باید دید که این پیام ها چقدر ارزش حقوقی دارد!ارائه خدمات در بیمارستان های دولتی تحت تاثیر تعرفه های دولتی است

این مسئول می گوید: ما موظف به پرداخت تعرفه های مصوب سازمان تامین اجتماعی به بیمارستان های دولتی هستیم برای مثلا حقوق دکتر داروساز در بیمارستان های خصوصی پانزده میلیون تومان است ولی در بیمارستانهای دولتی موظف به پرداخت ماهیانه پنج میلیون تومان به دکتر دارو ساز هستیم و نمی توانیم خارج از قواعد سازمان عمل کنیم.

مدیر درمان تامین اجتماعی البرز در پایان از کمبود نیروی انسانی در حوزه بهداشت و درمان خبر می دهد و می افزاید: خدمات طبق تعرفه های مصوب و مشخص پرداخت می شود بنابراین خدمات تحت تاثیر تعرفه های پرداختی قرار خواهد گرفت.

با ارائه اطلاعاتی هر چند اجمالی می توان به دلایل کمبودهای بهداشتی و درمانی پی برد و برای این ادعا می توان به حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دوم مردادماه امسال در البرز اشاره کرد و گفت؛ سید حسن قاضی زاده هاشمی طی این سفر یک روزه به البرز از بیمارستان های این استان نوپا بازدید کرد و در جمع اهالی رسانه از البرز به عنوان چهره واقعی بی عدالتی در بهداشت و درمان و ناکارآمدی نظام درمان یاد کرد و از نزدیک فرسودگی فضاهای درمانی این استان را مشاهده کرد.احداث سه بیمارستان 800 تخت خوابی در البرز پیشنهاد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این سفر بود چرا که استان البرز معین پایتخت در شرایط بحرانی است.

در پایان باید اشاره کرد که؛ از آنجایی که خدمت به مردم از نظر همه مسئولان یک ارزش و عبادتی بزرگ است و جامعه سالم را افراد سالم می سازند، لازم است نمایندگان مردم در خانه ملت و دولتمردان استان برای تخصیص و جذب اعتبارات در حوزه بهداشت و درمان کمر همت ببندند و بدانند که کم توجهی در این زمینه خسارات غیر قابل جبرانی را به بار خواهد آورد.

گزارش: ساره نوری
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: