radaronline.ir

کد خبر: ۱۰۵۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۹-17 February 2015
به گزارش شبکه خبری البرز به نقل از ستاد مرکزی راهیان نور، سعید بهرامی، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه‌های البرز ‌در نشست خبری بسیج دانشجویی استان که با حضور رؤسای دانشگاه‌های البرز برگزار شد، اظهار کرد: در سال ‌جاری فعالیت‌های فرهنگی مناسبی در سطح دانشگاه‌های استان البرز انجام شده است.

وی افزود: سرکشی و بازدید از خانواده‌های معظم شهدا کمک خوبی در راستای شناسایی شهدای دانشجو در این استان بود که این دیدارها به شناسایی هر چه بیشتر شهدای دانشجو کمک کرده است.

بهرامی با بیان اینکه بسیج دانشجویی در دیدار با خانواده‌های شهدا به دنبال رفع مشکلات آنها نیز بوده است، تصریح کرد: در این دیدارها تعداد زیادی از شهدای دانشجو نیز شناسایی شدند که تعداد این شهدا از 40 نفر به 100 نفر افزایش پیدا کرده است.

دبیر کنگره شهدای دانشجو استان البرز گفت: امروز نیز یادواره شهدای دانشجو با حضور آیت‌الله حسینی‌همدانی، نماینده ولی فقیه در استان البرز در دانشگاه آزاد برگزار می‌شود.
مسئول بسیج دانشجویی استان البرز با اشاره به برگزاری منظم اردوی راهیان نور اظهار کرد: اردوی راهیان نور اسفندماه برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه سفرهای فرهنگی نیز برای دانشجویان  البرز فراهم شده است، افزود: 430 نفر از دانشجویان استان البرز در سفری به قم با حضرات آیات جوادی آملی و مصباح یزدی دیدار داشته‌اند.

بهرامی با اشاره به اینکه جشنواره کشوری قرآن و عترت در قم برگزار شد، گفت: دانشجویان شرکت کننده از استان البرز در چند بخش مقام کسب کردند.
وی ادامه داد: در موضوع شبکه‌های اجتماعی و ماهواره‌ای دانشگاه‌ها و خانواده‌ها باید اقدامات مناسبی انجام دهیم.
وی با بیان اینکه صنایع البرز نیاز به کمک مراکز علمی ‌و‌ دانشگاهی دارند، بیان‌ کرد: صنعت استان با مشکلاتی مواجه است که استفاده از ظرفیت‌های مراکز دانشگاهی و علمی‌کاربردی می‌تواند در رفع این مشکلات موثر باشد. باید به سمت وحدت حوزه و دانشگاه برویم. اقدامات خوبی نیز با هماهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در استان انجام شده و این فضا برای تعامل و وحدت فراهم شده است.

در ادامه این نشست همایون امیرزاده که مشاور معاون فرهنگی و سرپرست اداره کتاب است گفت: سیاست‌گذرای در حوزه تعاملات استانی از ابتدای سال آغاز شد. در این حوزه معاونت فرهنگی یک گام رو به جلو برداشته است. در بحث برنامه ریزی و مدیریت فعالیت‌های فرهنگی استان‌ها و بحث‌های حمایتی را مدنظر قرار دادیم.

سرپرست اداره کتاب و مشاور علمی، فرهنگی و مدیریتی معاونت فرهنگی در این نشست در سخنانی با اشاره به سیاست‌گذاری معاونت در حوزه تعاملات استانی و تعمیق ارتباطات بین استان و ستاد که یکی از دغدغه‌های جدی وزارت ارشاد بود، به برنامه ریزی و مدیریت فرهنگی مرتبط با استان‌ها و فعالیت‌های حمایتی از استان‌ها اشاره کرد.

امیرزاده در بخش دیگری از سخنان در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر اینکه از ابتدای فعالیت شما در اداره کتاب وضعیت صدور مجوزها به چه شکل بوده و آیا قرار است روال ممیزی تغییر کند، گفت: در اداره کتاب وظایف حوزه ممیزی قائم به شخص نیست. با استقرار هیئت نظارت در حوزه بزرگسال و کودک و نوجوان و تعیین کارگروه‌های تخصصی کمترین نقش محتوایی را مدیرکل اداره کتاب می‌تواند داشته باشد، کما اینکه اثر وضعی معاون فرهنگی و حتی وزیر ارشاد در صدور مجوز کتاب با استقرار این هیئت‌ها بسیار کمتر شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال یعنی از اول فروردین 93 تا 26 بهمن 93 غیر از تقاضاهایی که به 5 استان که خود ممیزی را انجام می‌دهند، 55 هزار و 974 تقاضای صدور مجوز به دبیرخانه ارسال شده که از این میان 37 هزار و 277 عنوان مربوط به کتاب‌های چاپ اول و 18 هزار 697 عنوان مربوط به کتاب‌های چاپ دوم به بعد بوده است. در مجموع در طول این مدت 465 مورد کتاب رد شده است.

سرپرست اداره کتاب در پایان گفت: طبق آمار خانه کتاب 62 هزار و 271 عنوان کتاب تاکنون منتشر شده است که نسبت به سال گذشته 11 درصد رشد را شاهد هستیم. فعالیتی نداشتیم که نسبت به سال های قبل 50 درصد کاهش نداشته باشد.
محمودرضا برازش مدیرکل دفتر چاپ نیز در این نشست گفت:سیمرغ جشنواره صنعت چاپ یکشنبه در تالار وحدت به برگزیدگان اعطا می‌شود. هفته گذشته با حضور نمایندگان تشکل‌های مختلف صنفی چاپ جلسه داشتیم و بحث مفصلی پیرامون حامیان مالی و معنوی جشنوراه مطرح شد.
مدیرکل دفتر چاپ ارشاد همچنین با اشاره به واردات محصولات چاپی به کشور در 6 ماهه نخست سال گفت: 170 مورد واردات کالای چاپی به وزن 49 هزار و 444 تن داشتیم که این آمار در 5 ماهه دوم سال به 233 مورد ثبت شده و عدد 80 هزار تن رسیده است که این جای نگرانی دارد.
برازش ادامه داد: البته خوشبختانه عوارض واردات محصولات چاپی از ماه گذشته اجرایی شده و اکنون منتظریم ببینیم واردات محصولات چاپ چه عوارضی داشته تا این رقم را در اختیار توسعه صنعت چاپ در داخل کشور قرار دهیم.
علی اصغر سیدآبادی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی گفت: درباره طرح زوستاهای دوستدار کتاب و پایتخت کتاب گفت: ابتدا بحث در این بود که اگر بخواهیم یک شهر را پایتخت کتاب کنیم، چند شهر برخوردار وجود دارد که می‌توان از میان آنها یکی را انتخاب کرد اما در ادامه شهرهای غیربرخوردار را نیز وارد بُعد رقابت کردیم و طرح به این سمت رفت که برنامه‌های شهر را برای آینده به داوری بنشینیم. هم برنامه‌ها و هم منابع و هم راه درآمدزایی در تصویب شدن آن طرح شهرها بررسی شد.

این مسئول افزود: تمام برنامه شهرها و تامین منابعش مشخص است و در قالب طرح هایی منابع آن دیده شده است. همکاری نهادهای مختلف در این طرحها را شاهد بودیم  ، استقبال اتفاق دور از انتظار بود ولی ٦٣ شهر برنامه دادند، برخی برنامه ها خوب بود، ١٠ شهر نامزد اعلام شده اما از شهرها خواسته شده برنامه ها را متوقف نکنند. برنامه ٨٠٠ روستا رسید و تنوع را شاهدی و دوم اسفند مراسم را برپا میکنیم.

وی درباره گرنت گفت؛ آیین نامه نوشته شده که سه ویژگی دارد، این گرنت به ترجمه و انتشار کتاب تعلق می‌گیرد، البته این حمایت موکول به عقد قرارداد با ناشر خارجی است که در آن اعتبار ناشر خارجی، امکان پخش کتاب در کتابفروشی‌های بین‌المللی و... دیده شده است و سپس این هزینه به طرف ایرانی به جای حق رایتی که ناشر خارجی قرار است پرداخت کند، پرداخت می‌شود.

مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان در این نشست گفت: اختتامیه شعر فجر ١٠ اسفند در تالار وحدت برگزار می‌شود. با توجه به اختتامیه شعر فجر، اختتامیه جایزه پروین اعتصامی به خاطر هدر نرفتن ظرفیت‌های ادبی، سال ٩٤ و احتمالا قبل از نمایشگاه کتاب برگزار می‌شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: