radaronline.ir

کد خبر: ۱۰۶۰۵۴
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۴-23 February 2015

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌گوید: «پول کثیف»ی که وزیر به آن اشاره کرده، در سرمایه‌گذاری‌های منسجم دولت گذشته دیده می‌شود؛ از هتلداری و بانکداری گرفته تا برخی پولشویی‌ها. برای نمونه در دوره گذشته فلان بانک یا سلسله هتل‌های زنجیره‌ای راه افتاده که حالا سودش توی جیب برخی خواص خواهد رفت یا همین ماجرای زنجانی.

به گزارش البرزنیوز، روزنامه شرق در گزارشی، به موضوع فساد و استفاده از رانت در برخی ستادهای انتخاباتی پرداخته و در ادامه، با عوض حیدر‌پور عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت‌وگو کرده است. در این مطلب آمده است:

هشدارهای اخیر وزیر کشور درباره ورود پول‌های کثیف به عرصه سیاست و کسب قدرت، وقتی در کنار سخنان هفته‌های گذشته دو‌ مقام ارشد دولتی درباره مفقود‌ شدن صدها‌ میلیارد‌ دلار در دولت قبل قرار بگیرد، نگرانی‌ها را از آنچه می‌تواند در انتخابات آتی به وقوع بپیوندند، افزایش می‌دهد.

وقتی سخنگوی دولت درباره سرنوشت نامعلوم 700 میلیارد دلار، از لفظ «خوردن و قورت‌دادن» استفاده کند و معاون‌ اول رییس‌جمهور نیز از خروج بدون‌بازگشت 22 میلیارد‌ دلار پول از کشور سخن بگوید و این خبرها با اعلام مکانیزم توزیع پول توسط رحیمی در آستانه انتخابات مجلس هشتم همزمان شود، شاید نگرانی‌ها قابل درک‌تر باشد و شاید. به همین‌ دلیل است که بررسی سیاست‌های کلی انتخابات در مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نظام سرعت گرفته و روی منشأ حمایت‌های مالی از کاندیداها، حساسیت ایجاد شده است.

کار به جایی رسیده که در مجلس هم زمزمه‌های تصویب قانون برای نظارت‌بر پول‌های انتخاباتی به گوش می‌رسد، اما همچنان نگرانی‌ها ادامه دارد و مهم‌ترین کانون نگرانی نیز دفتری است در خیابان ولنجک؛ جایی که رئیس دولت دهم و یارانش در آنجا گرد هم می‌آیند، برنامه‌ریزی می‌کنند و همچنان در نگاه بسیاری از منتقدانشان به‌عنوان مسئولان دولتی که در دوره‌اش این میزان پول مفقود شده، فعالیت‌هایشان با بیم و ظن، رصد می‌شود. یکی از این منتقدان هم عوض حیدر‌پور، عضو اصولگرای کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست خارجی مجلس است:

پرسش- آقای رحیمی الان زندان رفته‌اند، اما همان روزها زمانی که شما ماجرای چک‌های پنج‌‍ میلیونی را مطرح کردید، می‌شد وضعیت ادامه حضورشان در قدرت را زیر سوال برد. چرا آن موقع اتفاقی نیفتاد؟

درباره اینکه رحیمی چه تخلفاتی داشته که حالا کارش به زندان کشیده، من خبری ندارم.

پرسش- سوال من هم درباره آن تخلف‌ها نیست. دقیقا نکته‌ام ماجرای افشاگری است که شما سال 87 انجام دادید.

خب، موعد استیضاح کردان بود و آقای رحیمی چک‌های پنج‌ میلیون تومانی را آورد. ادعایش این بود که به بیش از 140 نماینده، نفری پنج‌ میلیون‌ تومان پول داده است. البته بهانه‌اش کمک به بهبود وضعیت مساجد بود.

پرسش- ادعایش این بود یا اینکه پول را داده بود؟

بالاخره گفت که این پول را به نمایندگان داده؛ قضاوتش از عهده من خارج است. ما هم جزو امضا‌کنندگان استیضاح کردان بودیم. همین ماجرای چک‌ها را یک‌ هفته پیش از استیضاح کردان افشا کردیم و اثر‌گذار بود.

پرسش- خب پس به ادعای او همان موقع 140 نماینده، حالا به‌هرعنوانی، از رحیمی نفری پنج‌ میلیون تومان پول گرفتند.

الان هم رحیمی اگر ادعایی می‌کند، همان است. ما خبر دقیقی نداریم و اینها ادعای رحیمی بود.

پرسش- خب وقتی ماجرای کمک پنج‌ میلیون‌ تومانی افشا شد، بهترین موقع برای عزل رحیمی بود تا کار به بهمن 93 نرسد. چرا همان موقع نمایندگان آستینی بالا نزدند؟

چرا اتفاقاً همان موقع درخواستی برای عزل رحیمی مطرح شد.

پرسش- از جانب شخص شما یا گروهی از نمایندگان؟

در همان افشاگری یک‌ نطق داشتم و نامه‌نگاری بین من و رحیمی انجام شد. بعدش از احمدی‌نژاد خواستم ایشان را برکنار کند.

پرسش- خواسته شما به‌جایی هم رسید؟

به‌طور عکس بله! ایشان آن‌ موقع معاون پارلمانی بود و بعد ارتقا یافت و معاون‌ اول شد. کارهای آقای احمدی‌نژاد خیلی اوقات برعکس بود، البته در آن نامه‌نگاری و مسایل مطرح‌ شده، خسارتش را هم دادیم و ما دادگاه رفتیم و آخر سر دادگاه ما را تبرئه کرد.

پرسش- موضوع شکایت چه بود؟

سلسله تخلف‏‌هایی وجود داشت. در همان گزارش آن‌وقت هم هست.

پرسش- تخلف اداری بود؟

نه؛ مسایلی مرتبط با مدرک تحصیلی رحیمی و ارتباط او با دانشگاه آکسفورد، البته بحث ارتباط پولی و نوع برخورد و رفتار ایشان هم مطرح بود.

پرسش- منظورتان چطور رفتاری است؟

الان توضیح ندهم بهتر است. بالاخره اتفاق رخ داده این بود که در مجلس هشتم افرادی پشتیبان ایشان بودند.

پرسش- خب اینکه تأیید ادعای رحیمی است در حمایت مالی از 170 نامزد انتخاباتی؟

نه؛ تعدادشان این‌همه نبود.

پرسش- چقدر بود؟

دقیقاً یادم نیست، ولی خب رحیمی همان‌ موقع در مجلس حامیانی داشت، اما خیلی‌ها هم به او نقد داشتند. اگر به عدد و رقم روز استیضاح کردان برگردیم، استیضاح او با بیش از 200 رأی به نتیجه رسید.

پرسش- یعنی باز نزدیک به 90 نفر موافق استیضاح نبودند؟

دقیق نمی‌شود قضاوت کرد. همین حول‌و‌حوش بود. بالاخره دولت آن‌موقع، محبوب نمایندگان بود. عدد ندهم بهتر است. همان‌موقع بخشی از مجلس درخواست کرد رحیمی را عزل کند و از احمدی‌نژاد نیز همین مساله پرسیده و او هم به سبک خودش جواب داد.

پرسش- به‌تازگی وزیر کشور به‌صراحت از احتمال تزریق پول‌های کثیف به سیاست و انتخابات گفته؛ شما این هشدار را چطور می‌بینید؟

البته حرف ایشان بیشتر هشداری بود به برخی که حواسشان را جمع کنند. اتفاقاً حرف ما این است که اگر در موضوع تزریق پول کثیف مستنداتی وجود دارد، به کمیسیون امنیت مجلس هم ارائه شود.

پرسش- یعنی نمایندگان کمیسیون امنیت، خودشان از آنچه در ستادهای تازه‌تأسیس می‌گذرد اطلاع ندارند؟

چرا اتفاقاً به‌خوبی از مسایل مطلع هستیم. حتی برخی از مسایل با دستگاه‌های امنیتی در میان گذاشته شده و از آنها خواستیم حواسشان به برخی ستادهای نوپا باشد.

پرسش- یعنی پیش از سخنان معنادار وزارت کشور، کمیسیون امنیت مجلس هم در این زمینه احساس خطر کرده بود؟

در دوره احمدی‌نژاد تخلف‌هایی اتفاق افتاده و رانت و تخلف مالی کم گزارش نشده، به هر شکل هر آدم عاقلی می‌داند این پول‌ها زمانی پنهان می‌شود زمانی دیگر پیدا. سیاست هم فرصت خوبی برای خرج‌کردن پول‌هایی از این دست است.

پرسش- چرا زودتر مجلس در این زمینه هشدار نداد؟

هشدار ما مجلسی‌ها که به همان تاریخ مجلس هفتم و افشاگری درباره چک‌های پنج‌ میلیونی بازمی‌گردد. این یک رویه اشتباه است که متأسفانه به اشکال مختلف ظهور می‌کند. سیاست و نماینده شدن، پول می‌خواهد و برخی هم از این پول‌ها دارند.

پرسش- حالا گاهی هم پولشان خیلی تمیز نیست.

بله، خیلی اوقات پول قاچاق، رانت و پول کثیف وسط کار می‌آید که باید از آنها حذر کرد. متأسفانه دوباره فضای انتخابات فعال شده و به‌جز رحیمی که روانه زندان شده، بقیه تیم همگی فعالند.

پرسش- منظورتان تیم احمدی‌نژاد است؟

بله؛ پا شدند و همه کار می‌کنند. ساختمانی چند طبقه در اختیار رئیس آن تیم است و انتخابات آینده را از همان‌جا مدیریت می‌کنند.

پرسش- دقیقاً چه اطلاعی از برنامه‌ریزی آنها دارید؟

آنها ارتباط با استان‌های مختلف را شروع کرده‌اند. سرتیم‌ها مشخص شده و با افرادی که رئیس آنجاست، تماس می‌گیرند و مسائل تا حدودی مشخص شده.

پرسش- خب اینجا ضعف قانون داریم، حسب چه قانونی می‌شود درون ستادهایی که به قول شما از همین حالا کارشان را شروع کرده‌اند، سرک کشید؟

بالاخره نهادها می‌دانند چطور می‌شود ورود کرد. همه‌چیز قانون نمی‌خواهد، گاهی نظارت می‌خواهد.

پرسش- یعنی دستگاه‌های امنیتی وارد شوند؟

بله؛ حالا این را توضیح می‌دهم. اینها تماس‌های متعددی دارند. سرتیم شیراز، مشهد، آذربایجان و تبریز و آدم‌ها همگی مشخص شده‌اند و کارها شروع شده.

پرسش- اگر اسناد دارید، چرا خودتان افشاگری نمی‌کنید؟ بالاخره افشاگری شما در زمان مرحوم کردان هم مثمر ثمر واقع شد.

بله، اسناد را داریم، ولی وظیفه ما نیست. اما دستگاه‌های امنیتی می‌دانند که ساختمان هزینه دارد، اینکه شب صد نفر جمع می‌شوید و شام می‌خورید - جهت تبلیغ - اینها همگی هزینه دارد. رصد این هزینه‌ها بر عهده دستگاه‌های امنیتی است.

پرسش- یعنی دقیقاً چه می‌شود کرد؟

خود ما هم در بحث انتخاباتی فعال بوده‌ایم و رقم دستمان است. ستاد شهرستان اداره می‌کردیم و می‌دانیم برگزاری انتخابات و هزینه‌ها چه میزان است.

پرسش- خب رقم چقدر بود؟

برای مجلس نهم حدود 200 میلیون تومان و مجلس هشتم رقمی حدود 80 تا 100 میلیون تومان.

پرسش- پیش‌بینی برای سال آینده چیست؟

هر نامزدی که بنای نماینده‌شدن دارد، باید رقمی حدود 400 تا 500 میلیون تومان هزینه کند. حالا تصور کنید از همان‌ ساختمان معروف تماس بگیرند که ما شما را حمایت می‌کنیم. سیاست هم این روزها ‌گران شده و نمی‌شود همین‌جوری ورود کرد.

پرسش- خب این پول‌های کلان از کجا تأمین خواهد شد؟

مسلم است هزینه‌ها از کجا می‌آید؛ از همین مسیرها می‌آید. گاهی هم از پول‌های کثیف. حالا خواست ما از دستگاه‌های امنیتی و شورای نگهبان این است که هر کسی در فضای انتخابات وارد شد کاملاً رصد شود که پول‌ها از کجا می‌آید؛ یعنی شورای نگهبان برای انتخابات دور دهم مجلس نه‌تنها به سلامت فرد که سلامت حامیان مالی او نیز توجه کند.

پرسش- آقای حیدرپور مشخص است اطلاعات زیادی دارید، چرا اسم نمی‌برید؟

مخاطب ما خودش می‌داند. من هم فعلاً اسم نمی‌برم. ولی منی که عضو هیأت علمی هستم و عضو ستاد انتخابات تهران شدم، حقوقم چهار تا پنج میلیون‌ تومان است، ولی هزینه ابتدایی ساختمان گاهی پنج‌ میلیون می‌شود و هزینه شام و نهار و برق و آب و گاز که جای خود دارد؛ یعنی باید همه این مسایل رصد شود. از پول ساختمان تا دیگر هزینه‌هایی که به ستادها تزریق می‌شود.

پرسش- تحلیلتان به عنوان عضو کمیسیون امنیت مجلس از سخنان اخیر آقای رحمانی فضلی چیست؟

وزیر کشور گِرا داده و اگر رحمانی فضلی گرا داده که چنین چیزی وجود دارد، حالا وزیر اطلاعات باید این پیام را به خوبی بگیرد و برود سراغ همان مسایلی که اشاره شد.

پرسش- گزارشی هم از مجلس به اطلاعات رفته؟

ما گزارش‌هایی داریم و گزارش‌هایی هم به دستمان رسیده. همه‌چیز را هم رصد می‌کنیم. از سرگروه‌ها هم مطلعیم. در همین تبریز برای نمونه یکی از مسئولان دولت قبل سرتیم شده‌اند و کار را هم شروع کرده‌اند. ما تمام مستندات را به اینها می‌دهیم، اما باید در بیاورند اینها چه کسانی هستند و با چه پول و سرمایه‌ای ستادها آغاز به کار کرده.

پرسش- خب مستندات شما چه می‌گوید؟

پول کثیفی که رحمانی فضلی به آن اشاره کرده در سرمایه‌گذاری‌های منسجم دولت گذشته دیده می‌شود؛ از هتلداری و بانکداری گرفته تا برخی پولشویی‌ها. برای نمونه در دوره گذشته فلان بانک یا سلسله هتل‌های زنجیره‌ای راه‌افتاده که حالا سودش توی جیب برخی خواص خواهد رفت یا همین ماجرای زنجانی.

پرسش- یعنی شما سرنخ بابک زنجانی و مسایل انتخابات آینده را هم تا ساختمان ولنجک می‌برید؟

بله؛ هنوز که از پول زنجانی چیزی به بیت‌المال بازنگشته است. آنها در دوره قبل دست بابک زنجانی را حسابی باز گذاشته بودند، اتفاقاً برای همین روزها. ما هم از دستگاه‌های امنیتی می‌خواهیم پیگیر باشند. سرنخ اینها می‌رسد به همان ستادی که برای انتخابات مجلس قد علم کرده است.

پرسش- یعنی رانت زنجانی حالا بناست به انتخابات مجلس تزریق شود؟

بالاخره نگرانی در این زمینه زیاد است. ردپای این پول را که بگیری به ولنجک می‌رسد و برخی تلاش‌های انتخاباتی.

اصلاً مگر معنا دارد یک‌ آدم 40 ‌ساله در ساختار یک کشور بیاید و میلیاردها دلار پول نفت - پول بیت‌المال - را بگیرد و حالا هم هیچ‌کسی نداند این پول کجا رفته است. متأسفانه منابع مالی از این دست زیاد است و اغلب غیرسالم. نباید اصلا با اینها مماشات شود. باید جلو رفت و هراس نداشت.

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: