radaronline.ir

کد خبر: ۱۰۶۲۲۰
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۵:۱۶-28 February 2015
یک گونه جدید ماهی از ایران به نام شاهی کولی امیرکبیر ، پس از 2 سال تلاش محققان به ثبت جهانی رسید.

این گونه جدید که quotation mark شاه کولی امیرکبیر quotation mark نامگذاری شده، از گونه ماهیان کولی است که تاکنون 7 نوع آن در ایران شناسایی شده و گونه اخیر، هشتمین نوع از این دسته ماهیان است که از نظر ساختار استخوانی و تکاملی کاملا متمایز از گونه های پیشین است.

دکتر ایگدری عضو هئیت علمی گروه شیلات دانشکده پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج و دکترثابت عضو گروه شیلات دانشگاه گیلان با همکاری دانشجوی دکتری نصری پس از دو سال تحقیقات مستمر در قالب یک گروه تحقیقاتی بین المللی متشکل از محققان ایرانی و روسیه ، موفق شدند یک گونه جدید ماهی از ایران برای نخستین بار به جهان علم معرفی کنند.

وی گفت: پیش از این انواع گونه های ماهیان ایرانی توسط محققان خارجی شناسایی شده و به ثبت رسیده بود اما با پیشرفتهایی که در زمینه شناسایی ماهیان اتفاق افتاد این گونه ماهی توسط محققان ایرانی شناسایی و به ثبت رسید.

دکتر ایگدری با اشاره به ارزش حفاظتی این ماهی، توضیحاتی درباره جایگاه ایران از لحاظ ماهی شناسی داد و گفت: کشور ایران محل اتصال سه حوزه پراکنش ماهیان دنیا است که فرصت مطالعاتی خوبی در اختیار محققان و زیست شناسان قرار می دهد.

وی افزود : در واقع حوزه های ماهیان پاکستان ، هند ،چین، افریقا و خاورمیانه در ایران به هم می رسند که اهمیت جایگاه ماهی شناسی ایران و تنوع فراوان ماهیان را در کشور ما نشان می دهد زیرا با توجه به موقعیت خشک جغرافیای ایران، احتمال سازگاری گونه های مختلف ماهی و شکل گیری گونه های جدید در آبهای داخلی ایران وجود دارد.

به گفته این محقق ایرانی، گونه جدید ماهی که به quotation mark شاه کولی امیرکبیر quotation mark نامگذاری شده در منطقه قم و در رودخانه قره چای که از همدان سرچشمه می گیرد و پس ازعبور از ساوه به دریاچه نمک قم می رسد شناسایی شده است.

ایگدری افزود : تاکنون هفت گونه ماهی کولی شناسایی شده بود و گونه جدید هشتمین گونه از این دسته ماهیان است که از نظر ساختاری و تکاملی کاملا با گونه های قبلی تفاوت دارد.
وی گفت : اینها گنجینه های زیستی کشور و از ذخایر غنی ژنی محسوب می شوند که باید این ذخایر پیش از آنکه از بین بروند شناسایی شوند.

این محقق نامگذاری این گونه تازه شناسایی شده را جلب توجه مردم به اهمیت ماهیان رودخانه ای و حفاظت از رودخانه ها عنوان کرد و گفت: سعی شده است در نامگذاری گونه های جدیدی از اسامی بزرگانی که در پیشرفت و رشد علم در این کشور تاثیر گذار بوه اند، بهره ببریم.

ایگدری افزود : نمونه گونه جدید با تفاوت هایی جزئی در رودخانه کرج هم زیست می کند و هم اکنون در حال بررسی روی دی. ان. ای ماهی ساکن رودخانه کرج هستیم.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: