radaronline.ir

کد خبر: ۱۰۶۳۸۲
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۹-06 March 2015
رییس شورای اسلامی شهرستان کرج با بیان اینکه گسترش شهرنشینی در دهه های اخیربخشی از فضاهای سبز این شهرستان را به نابودی کشاند،گفت: با بسیج امکانات و مشارکت مردم باید سبزینگی را به این منطقه باز گرداند.

به گزارش البرزنیوز میرابراهیم صدیق روز جمعه به مناسبت هفته درختکاری در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: ساخت وسازهای بی رویه، گسترش شهرنشینی، افزایش جمعیت، افزایش خودروها و قرار گرفتن درمسیر تردد خودروهای 14 استان کشور، کرج سر سبز و زیبا را به یکی از کانون های آلوده هوا تبدیل کرده است.

وی ادامه داد: امروز برای برون رفت ازاین وضعیت آلایندگی، چاره ای جز احیاء و توسعه فضاهای سبز دراین منطقه نیست.

رییس شورای شهرستان کرج تاکید کرد: زمانی می توانیم زیبایی و طراوت را به کرج باز گردانیم که مردم همگام با مسوولان شهری و اجرایی دربرابر مشکلات زیست محیطی احساس مسوولیت کنند.

صدیق گفت: امروز در جهان یکی از مولفه های رشد و توسعه یافتگی میزان فضای سبز در شهرها و کشورها است که اگر به این مقوله بی توجه باشیم درآینده نه چندان دور آلاینده ها زندگی را بر مردم سخت خواهد کرد.

وی نقش فضاهای سبز در پالایش و طراوت هوا اثر گذار دانست و افزود: تا دیر نشده باید در کوتاه ترین زمان، فرهنگ درختکاری را در عمق وجود خودمان نهادینه کنیم وهرشهروند به سهم خود در کاشت درخت و توسعه فضای سبز فعالیت کند.

رییس شورای اسلامی شهرستان کرج گفت : نباید فراموش کنیم که دردین اسلام به مقوله کاشت درخت و نگهداری ازآن سفارش فراوان شده و امروز در این وضعیت که بسیاری از شهرها با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند، اهمیت این سفارش دینی بیشتر آشکار شده است.

وی تصریح کرد: درختکاری یکی از سنت های پسندیده ای است که در دین مبین اسلام بویژه از سوی پیامبر رحمت و مهربانی حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) وائمه معصومین (ع) مورد تاکید فراوان قرار گرفته است.

رییس شورای اسلامی شهرستان کرج اظهارداشت: براین اساس تا دیر نشده است باید سرانه های فضای سبز شهری را با استانداردهای جهانی پیوند دهیم وآلاینده ها را به حداقل برسانیم.

وی گفت: بخش عمده نشاط و سلامت انسان ها به محیط زیست زیبا و با طراوت تحقق می یابد، بنابراین در شهرستان کرج تلاش ها براین است که سر سبزی به این منطقه پرجمعیت و میلیونی بازگردد.

صدیق افزود: توسعه ساختمان ها و صنایع تهدیدی بزرگ برای نابودی فضای سبز در کرج است به طوری که هر ساله مساحت زیادی از زمین های شهری باید به آن اختصاص داده شود.

رییس شورای اسلامی شهرستان کرج تاکید کرد: به منظور بازدهی اکولوژیکی و زیباسازی بخش های شهری، کاهش دمای محیط ، تولید اکسیژن و افزایش نفوذپذیری خاک در مقابل انواع بارش ها باید اراضی را با کاشت درختان زیبا کرد.

شهرستان کرج با حدود یک میلیون و 850 هزار نفر جمعیت یکی از مناطقی است فضاهای سبز آن درچهار دهه گذشته آماج تخریب و نابودی قرار گرفته است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: