radaronline.ir

کد خبر: ۹۵۴۶۰
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۱-10 March 2014
نسل جدی گوشی ها می تواند تراشه های بلوتوث را جایگزین باتری کند بدین ترتیب باتری ها هوشمند خواهند شد و میتواند شارژ دستگاه را از فاصله دور نیز مدیریت کرد. نسل ۵G می تواند تلفن های همراه را مجهز تر کند.
یکی از داغ ترین موضوعات بحث در کنگره جهانی موبایل امسال بارسلونا، آینده شبکه ۵G نسل جدید شبکه های ارتباط موبایل بود. نسلی که از نظر سرعت و توانایی بسیار جلوتر از شبکه های ۴G فعلی خواهد بود. شبکه های ۲G مخصوص صدا بود و ۳G نیز به صدا و اطلاعات مربوط می شد. نسل ۴G  ارتباطات اینترنتی گسترده را در بر می گیرد. اما ۵G چه کار می کند؟

روسای اپراتورهای موبایل اروپا همچون اریکسون، آلکاتل، اورنج و نوکیا حتی نتوانستند تعریفی از ۵G ارائه دهند اما متعهد شدند که میلیاردها دلار برای اجرای ۵G در اروپا پرداخت کنند. چنین امری در آسیا و از سوی شرکت های ژاپنی و کره جنوبی نیز برای سرمایه گذاری تا سال ۲۰۲۰ انجام خواهد شد.

در اینجا به پنج نمونه از قابلیت های ۵G  اشاره خواهیم کرد.

۱- نخستین المپیک ۵G

احتمال میرود اختراعات و نوآوری ها در المپیک های آینده حضور داشته باشند. المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ پیونگ چانگ و تابستانی ۲۰۲۰ توکیو از جمله مواردی هستند که می توان فن آوری ۵G  را در جریان آن ها دید. از مزایای استفاده از این فناوری می توان به دانلود با سرعت بالای تصاویر، نمایشگر های با کیفیت بالا برای پخش بازی ها، هولوگرام ورزشکاران، و تصاویر سه بعدی موبایل از رقابت ها اشاره کرد.امکانات ترجمه فوری به زبان های مختلف در هنگام بازی ها ویژگی دیگر خواهد بود.

Wireless_Show_Internet_of_Everything_0f674

۲٫اینترنت برای همه چیز

پیش بینی می شود تا سال ۲۰۱۸ حجم اطلاعات موبایل ۱۱برابر میزان کنونی شود که بخش اعظم آن مربوط به ارتباطات وایرلس است. برای وقوع چنین امری نیاز به شبکه سریع و با ظرفیت بالاست. نسل ۵G سرعتی حدود ۱۰۰ برابر بیشتر از فن آوری امروز را تامین خواهد کرد. بدین ترتیب هر دستگاه می تواند با دستگاه دیگر به راحتی ارتباط برقرار کند. مثلا یخچال خانه به تلفن پیغام می دهد که شیر تمام شده است.

شهرها هوشمند می شوند برای مثال حسگر یک پل متوجه اختلال ترافیک می شود و پیغام را به سایر نقاط ارسال می کند.

AP516945192269

۳٫ شبکه اتومبیل های بهم پیوسته

اتومبیل گوگل آغاز این فناوری است. برای به حرکت درآوردن اتومبیل های بیشتر بدون راننده در بزرگراه ها به ۵G  نیاز است. در این حالت خوردرو ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

TEC_Wireless_Show_Samsung-0fc0b

۴٫نسل بعدی تجهیزات سلامت

امروزه تلفن های همراه هوشمند مجهز به فن آوری های برسی وضعیت سلامت کاربر هستند. رصد ضربان قلب، فشار خون، میزان کالری مصرف شده و.. از جمله قابلیت های آن هاست. اما اپلیکیشن های ۵G بسیار مجهزتر خواهند بود و می توانند تغییرات ظریف تر بدن را متوجه شوند.حتی امکان عمل جراحی از راه دور نیز می تواند صورت گیرد.

118318584

۵٫روش های هوشمند برای شارژ گوشی ها

نسل جدی گوشی ها می تواند تراشه های بلوتوث را جایگزین باتری کند بدین ترتیب باتری ها هوشمند خواهند شد و میتواند شارژ دستگاه را از فاصله دور نیز مدیریت کرد. نسل ۵G می تواند تلفن های همراه را مجهز تر کند.


رادارآنلاين

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: